LED Adjustable Vapor Tight Fixture - 20W - 3000K - Gray Finish - 100-277V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-171 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-171_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vapor Proof |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2050 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Style | Utility |
| Finish | Gray |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Max. Height | 12.4" |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | W: 5.68" x H: 12.40" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.165 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 14.57" |
| Case Width | 13.38" |
| Case Height | 10.08" |
| Case Weight | 17.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.1372 |
| Catalog Description | LED Adjustable Vapor Tight Fixture - 20W - 3000K - Gray Finish - 100-277V |
| Description | LED ADJUSTABLE VAPOR TIGHT |
| Finish Family | Gray |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111907 |
| Image File Name | 65-171.jpg |
| Installation Notes | Adjusts 90 degrees in multiple increments. If wall mounted, Extends ranges from 10.20 in. to 12.40 in. |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.8 |
| Each Width In. | 4.72 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 2.65 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Adjustable Vapor Tight Fixture 20W 3000K Gray Finish |