SATCO NUVO's 40 watt, 8.5 low inch profile canopy fixture provides broad, even light distribution in all commercial applications. Perfect for commercial or large area lighting applications, this dimmable, square fixture is made of die cast aluminum with a bronze finish. Combining rugged construction and versatility, these canopy lights cover a multitude of applications. At a temperature of 4000 kelvins, this fixture provides 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-140 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-140_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Canopy |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 175W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 4800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 40 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | 12.90% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +40C (+104F) |
| Photocell | Multiple Optional Sensors Available |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| BUG Rating | B2-U3-G2 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling |
| Dimensions | L: 8.50" x W: 8.50" x H: 3.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3154 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 21.46" |
| Case Width | 15.83" |
| Case Height | 11.42" |
| Case Weight | 26.57 |
| Case Cubic Ft. | 2.2451 |
| Catalog Description | LED Canopy Fixture - 40W - 4000K - 120-277V |
| Description | 40W LED CANOPY FIXTURE 8.5" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111538 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PL8P11FF9KRI |
| DLC Primary Use | Parking Garage Luminaires |
| Image File Name | 65-140.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5 |
| Each Width In. | 10.38 |
| Each Height In. | 10.5 |
| Each Weight Lb. | 3.75 |
| Substitute | 65-980 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Accessories | 65-150 |
| Accessories | 86-203 |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 8.5 inch 40W LED Square Canopy Light Bronze Finish 4000K 120 277V |