DIMENSION Color 64-100 tape light is the perfect way to add a vibrant splash of color, an easy and playful lighting solution designed with simplicity in mind. Our LED tape is ideal for kids and anyone looking to add easy and fun lighting bursting with vivid hues. Featuring a wireless IR remote with over 16 variations of color/effects options, Dynamic Color Changing, dimmable via remote, and the ability to cut-to-size for precise installation. Add a channel with diffuser for a professional, stylized look, sold separately. Allow DIMENSION Color tape lights to create a colorful and exciting atmosphere bringing joy to any space or venue.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=64-100 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/64-100_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/64-100_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/GTq7jwF9nRw |
| Collection | Dimension |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Tape Light |
| Tariff Code | 9405.42.8440 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Plug |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | RGB |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Remote |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Plug |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 580 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 14 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Plastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Connection | Plug In |
| Mounting Type | Plug in Tape |
| Dimensions | L: 196.85" x W: 0.47" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0785 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.16" |
| Case Width | 15.16" |
| Case Height | 8.46" |
| Case Weight | 14.34 |
| Case Cubic Ft. | 1.1252 |
| Catalog Description | Dimension Color - Tape light strip - 16 ft. - RGB - Plug connection |
| Description | TAPE/RGB/IP20/PLUG/16' |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112102 |
| Dimmable Function | Dimmable with Remote |
| Image File Name | 64-100.jpg |
| Includes | Kit includes: Plug-in Driver |
| Includes | Receiver |
| Includes | IR Remote |
| Includes | 1-5M Reel |
| Installation Notes | 1 reel of 16 feet (5M) |
| Installation Notes | 6 Foot (1.8M) plug-in adapter |
| Installation Notes | double-sided tape pre-installed on back for quick installation |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.28 |
| Each Width In. | 2.56 |
| Each Height In. | 7.28 |
| Each Weight Lb. | 1.02 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 64-150 |
| Accessories | 64-151 |
| Accessories | 64-152 |
| Accessories | 64-153 |
| Accessories | 64-154 |
| Accessories | 64-167 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 16 ft. RGB Tape Light Strip Plug Connection |