CounterQUICK accessories make installation fast and easy with options for various applications. With junction boxes, power cords, and connectors to link multiple units, CounterQUICK provides the flexibility to get the job done. It's that QUICK. It's that easy.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=63-531 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-531_Line_Drawing.pdf |
| Collection | CounterQuick |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.90.8530 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Thailand |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Finish | Dark Bronze |
| Dimensions | L: 4.05" x W: 2.13" x H: 1.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0324 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923635315 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 11.8" |
| Inner Width | 10.8" |
| Inner Height | 5.9" |
| Inner Weight | 5.38 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4351 |
| Case UPC | 10045923635318 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 24.4" |
| Case Width | 11.4" |
| Case Height | 12.2" |
| Case Weight | 24.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.9639 |
| Catalog Description | Under Cabinet Junction Box - Plastic - Dark Bronze |
| Description | UNDER CAB JBOX PLASTIC DK BRZ |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 63-531.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 10.39 |
| Each Width In. | 5.28 |
| Each Height In. | 1.02 |
| Each Weight Lb. | 0.41 |
| SkuRomance Copy | The 63-531 CounterQUICK plastic junction box in black, is perfect for applications where the device cannot be directly wired. These junction boxes can be used to power the fixture with an end-to-end connector or link cable. |
| For Use With | 63-520 |
| For Use With | 63-521 |
| For Use With | 63-522 |
| For Use With | 63-523 |
| For Use With | 63-524 |
| For Use With | 63-525 |
| Accessories | 63-512 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Under Cabinet Junction Box Plastic |