CounterQUICK accessories make installation fast and easy with options for various applications. With junction boxes, power cords, and connectors to link multiple units, CounterQUICK provides the flexibility to get the job done. It's that QUICK. It's that easy.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=63-515 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-515_Line_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/aezTyOVXeKI |
| Collection | CounterQuick |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Material | SPT-2 / Copper / PVC |
| Finish | White |
| Wire Cord Length | 6" |
| Dimensions | L: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0084 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923635155 |
| Inner Quantity | 24 |
| Inner Length | 8.27" |
| Inner Width | 5.59" |
| Inner Height | 3.27" |
| Inner Weight | 1.23 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0875 |
| Case UPC | 10045923635158 |
| Case Quantity | 96 |
| Case Length | 16.02" |
| Case Width | 11.41" |
| Case Height | 6.96" |
| Case Weight | 1.51 |
| Case Cubic Ft. | 0.7362 |
| Catalog Description | 6 Inch Under Cabinet Linkable Cable |
| Description | UNDER CAB LINK CABLE 6" |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 63-515.jpg |
| Includes | 2 white foam adhesive plastic mounting clips included |
| Product Notes | Dimmable |
| Product Notes | Dimming range from 100 to less than or equal to 20 percent depending on dimmer control |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 3.15 |
| Each Width In. | 0.9 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| SkuRomance Copy | Skip the extra steps of wiring each fixture individually by linking them together. The 63-515 CounterQUICK 6 Inch link cable in white makes connecting under cabinet fixtures together quick and easy. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | AC Only |
| For Use With | 63-500 |
| For Use With | 63-501 |
| For Use With | 63-502 |
| For Use With | 63-503 |
| For Use With | 63-504 |
| For Use With | 63-505 |
| For Use With | 63-551 |
| For Use With | 63-552 |
| For Use With | 63-553 |
| For Use With | 63-554 |
| For Use With | 63-555 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 6" Under Cabinet Linkable Cable |