No matter how you hang it, install it, connect it, link it, wire it, or light it - Counter QUICK LED under cabinet lights are designed to help get the job done; with installation solutions that save on labor, quality, and durability that make for a long, maintenance-free life. Plus, SKU-saving selectable CCT at the switch. It's that QUICK. It's that easy.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=63-520 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-520_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-520_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | CounterQuick |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Under Cabinet |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 105° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 20W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 322-366 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Dark Bronze |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Frosted White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Under Cabinet: Screws |
| Dimensions | L: 8" x W: 3.50" x H: 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0259 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 9.4" |
| Case Width | 9.1" |
| Case Height | 8.5" |
| Case Weight | 9.11 |
| Case Cubic Ft. | 0.4208 |
| Catalog Description | 5 Watt 8-Inch LED Under Cabinet - 30K/40K/50K CCT Selectable - Dark Bronze - 120 Volt |
| Description | UNDER CAB LED SCCT 8"-DK BRZ |
| Finish Family | Bronze |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111528 |
| Image File Name | 63-520.jpg |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 8.66 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 1.38 |
| Each Weight Lb. | 0.69 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-2 |
| UL Application | LED undercabinet light |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 63-511 |
| Accessories | 63-512 |
| Accessories | 63-530 |
| Accessories | 63-531 |
| Accessories | 63-532 |
| Accessories | 63-533 |
| Accessories | 63-534 |
| Accessories | 63-535 |
| Accessories | 63-536 |
| Accessories | 63-537 |
| Connectable Units | 96 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 5W 8-Inch LED Under Cabinet 30K/40K/50K CCT Dark Bronze |