CounterQuick Slim optional accessories make it easy to extend runs and customize your layout. From seamless connectors to tailored expansion options, each accessory is designed to enhance flexibility and bring your lighting vision to life.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=63-416 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-416_Line_Drawing.pdf |
| Collection | CounterQuick |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Thailand |
| Certifications | cETLus |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 1.60" x W: 1.60" x H: 0.71" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0112 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923630457 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 9.84" |
| Inner Width | 6.88" |
| Inner Height | 4.33" |
| Inner Weight | 2.33 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1696 |
| Case UPC | 10045923630450 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 19.69" |
| Case Width | 14.37" |
| Case Height | 5.2" |
| Case Weight | 11.12 |
| Case Cubic Ft. | 0.8515 |
| Catalog Description | L-Connector - Left Angle - White Finish |
| Description | L-CONNECTOR LEFT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 63-416.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6.46 |
| Each Width In. | 4.21 |
| Each Height In. | 0.71 |
| Each Weight Lb. | 0.18 |
| SkuRomance Copy | Use the 63-416 CounterQuick Slim Left Angle L-Connector in white to change the direction of your connections by 90 degrees. The L shape with keep your cables flush with walls or equipment and alleviate damage caused by bending. |
| For Use With | 63-401 |
| For Use With | 63-402 |
| For Use With | 63-403 |
| For Use With | 63-404 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | L-Connector Left Angle White Finish |