Diego - LED Outdoor Post with Satin Amber Glass
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-644 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-644_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Diego |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Post Lantern |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 10 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Satin Amber Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Glass Type | Satin Amber |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.94 |
| Fitter | 3" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Pole/Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 9" |
| Dimensions | H: 16.13" x DIA: 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.6045 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.42" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 21.26" |
| Case Weight | 8.38 |
| Case Cubic Ft. | 1.6045 |
| Catalog Description | Diego - LED Outdoor Post with Satin Amber Glass |
| Description | DIEGO LED OUTDOOR POST |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 62-644.jpg |
| Includes | (1) 10W LED Lamp |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.42 |
| Each Width In. | 11.42 |
| Each Height In. | 21.26 |
| Each Weight Lb. | 8.38 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Post |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-5945 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Diego LED Outdoor Post Satin Amber Glass |