Dive into the sleek sophistication of the Blaine Collection, where modern design reigns supreme, and outstanding style takes center stage. A beauty in simplicity, the monochromatic aesthetic is strengthened with acrylic lens' against a backdrop of matte black, permitting specific and pointed areas of lights with the latest in LED technology. In a world full of colors, sometimes monochrome steals the show, and Blaine will elevate your space into a minimalist masterpiece.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-2151 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-2151_Instructions.pdf |
| Collection | Blaine |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2150 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Modern |
| Finish | Matte Black |
| Shade Shape | Round |
| THD | <50% |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.5KV |
| Max. Height | 51.01" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Air Tight | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.38 |
| Mounting Diameter | 6 |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 12.88" x W: 12.88" x H: 13.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.5648 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13" |
| Case Width | 13" |
| Case Height | 16" |
| Case Weight | 10.56 |
| Case Cubic Ft. | 1.5648 |
| Catalog Description | Blaine - 13 Inch LED Pendant - Matte Black - Acrylic Lens |
| Description | BLAINE 13" LED PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Black |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 62-2151.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 13 |
| Each Width In. | 13 |
| Each Height In. | 16 |
| Each Weight Lb. | 10.56 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | DVRF-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Blaine 13" LED Pendant Matte Black |