Introducing SATCO NUVO's Button LED Decorative Flush Mount Fixture. Choose from brushed nickel or matte black finishes to complement any décor. Available in 11, 13, and 17 inch sizes, these fixtures offer 3 CCT selectable options for seamless lighting integration. With a high-quality 90 CRI light output, these fixtures are dimmable and damp location rated, ideal for residential, multifamily, and commercial use. Elevate your space with SATCO NUVO's stylish and versatile LED Decorative Flush Mount Fixture.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1944 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1944_Instructions.pdf |
| Collection | Button |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 200W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2100/2200/2200 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 25 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Frost |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 17" |
| Dimensions | H: 5" x DIA: 17" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2307 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 3 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 18.5" |
| Case Height | 22" |
| Case Weight | 28 |
| Case Cubic Ft. | 4.3573 |
| Catalog Description | Button - 17 Inch LED Flush Mount Fixture - Matte Black Finish - CCT Selectable - 120 Volts |
| Description | LED BUTTON BL 17" FLUSH |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1944.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 17.75 |
| Each Width In. | 17.75 |
| Each Height In. | 6.75 |
| Each Weight Lb. | 9.05 |
| Replaces | 62-1444 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM10;PD-5NE |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Button 17" LED Flush Mount Matte Black CCT 120V |