The LED 17 inch, frosted glass flush mount with black finished trim provides an aesthetically neutral, 90 CRI, warm white light. This fixture is energy efficient for indoor ceiling and damp locations.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1444 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1444_Instructions.pdf |
| Collection | Button |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2125 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 25 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 17" |
| Dimensions | H: 5" x DIA: 17" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2307 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 3 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 18.5" |
| Case Height | 22" |
| Case Weight | 28 |
| Case Cubic Ft. | 4.3573 |
| Catalog Description | Button LED 17 in. - Flush Mount Fixture - Black Finish |
| Description | LED BUTTON BL 17" FLUSH |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1444.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 17.75 |
| Each Width In. | 17.75 |
| Each Height In. | 6.75 |
| Each Weight Lb. | 9.05 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVELV-300P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Button LED 17 in. Flush Mount Black Finish |