From designer aesthetics to state of the art technology, BLINK's fixtures embody this concept entirely. The sleek, low-profile style features die-cast construction, and BLINK Pro is the ideal fixture for installations where space is at a premium. The Pro series of fixtures are available in round and square, come in four finishes (white, black, bronze, and brushed nickel), and are offered in 7, and 9 inch sizes, choose the best fit for your needs. The BLINK Pro series is perfect for corridors, closets, kitchens, bathrooms, bedrooms, even use outdoors as they are wet location certified for applications with a closed ceiling. All products feature a robust driver for enhanced surge protection, flicker free operation, smooth dimming and providing years of trouble-free operation.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1728 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1728_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1728_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/QwoOpuyAKw8 |
| Collection | Blink Pro |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1300 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 13 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 9" |
| Dimensions | H: 0.67" x DIA: 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0888 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 19.09" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 10.04" |
| Case Weight | 14.55 |
| Case Cubic Ft. | 1.3099 |
| Catalog Description | Blink Pro - 13W - 9in - LED Fixture - 3000K - Round Shape - White Finish - 120V/277V - 0-10V Dimming |
| Description | BLINK 13W LED 9" RND WH 0-10V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112102 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| Image File Name | 62-1728.jpg |
| Installation Notes | Surface mount |
| Installation Notes | Compatible with 3"&4" J-box and pancake J-box with additional accessory |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.21 |
| Each Width In. | 1.81 |
| Each Height In. | 9.21 |
| Each Weight Lb. | 1.42 |
| Substitute | 62-1756 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Accessories | 25-1720 |
| Closet Rated | No |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | Blink 13W 9in LED Fixture 3000K Round Shape White Finish |