Piece of mind and safety are at the forefront of the Blink Pro Emergency Battery Backup. It features quick-snap installation, and mounts to 3 and 4 inch junction boxes, making it a breeze to install.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1725-EM |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1725-EM_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Blink Pro |
| Lighting Type | Batteries |
| Tariff Code | 8507.60.0020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Material | 5VA Plastic |
| Finish | Black |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions | L: 9.07" x W: 9.07" x H: 1.24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0698 |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 9.84" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 13.45 |
| Case Cubic Ft. | 0.551 |
| Catalog Description | Blink Pro - EM Battery Backup - 9 Inch - Square Shape - Black Finish |
| Description | 9" SQ BLINK PRO EM BATT BACKUP |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 62-1725-EM.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Each Length In. | 9.25 |
| Each Width In. | 1.38 |
| Each Height In. | 9.45 |
| Each Weight Lb. | 2.24 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Low Frequency Emergency Lighting Inverter |
| Voltage Text | AC/DC |
| For Use With | 62-1725 |
| Accessories | 25-9005 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Blink Pro EM Battery Backup 9" Square Black |