The Ellusion LED small wall sconce in a polished nickel finish with clear seeded glass lends a modern look to your room. Elegantly illuminate living rooms, dining rooms, and hallways with this contemporary, 15-watt wall sconce. Dimmable and stylish, this sconce delivers 30,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1501 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1501_Instructions.pdf |
| Collection | Ellusion |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 675 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 15 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Glass / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Operating Temp | -10C (-14F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.75 |
| Mounting Height | 4.75 |
| Mounting String | L:4.75" x W:4.75" x H:1.25" |
| Top To Outlet | 4 |
| Extension | 2.5" |
| Dimensions | W: 4.75" x H: 6.38" x E: 2.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.293 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 23.62" |
| Case Width | 19" |
| Case Height | 15.38" |
| Case Weight | 40.39 |
| Case Cubic Ft. | 3.9943 |
| Catalog Description | Ellusion - LED Small Wall Sconce - 15W - Polished Nickel Finish with Seeded Glass |
| Description | ELLUSION LED SMALL WALL SCONCE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-1501.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9 |
| Each Width In. | 7.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 3.06 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DVRP-253P |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ellusion LED Small Wall Sconce 15W Pol. Nickel |