A sleek metallic frame surrounds a rectangular acrylic lens adding to a dazzling contemporary design with the new SATCO NUVO Jackson collection. The energy-efficient LED lighting illuminates the geometric white acrylic shade in a pleasing modern glow that is sure to add a comforting contemporary look to your bath or vanity area. This versatile fixture can be mounted horizontally facing up or down for chic lighting in any direction. The simple yet elegant look of this vanity allows it to blend perfectly with numerous surrounding decor yet be highly functional in its simplicity.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1329 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1329_Instructions.pdf |
| Collection | Jackson |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 175W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2730 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 39 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 35.5 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | L:35.50" x W:4.50" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 2" |
| Dimensions | W: 35.50" x H: 4.50" x E: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5792 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 37.87" |
| Case Width | 20.67" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 44 |
| Case Cubic Ft. | 4.2808 |
| Catalog Description | Jackson - LED Large Vanity - Brushed Nickel Finish with White Acrylic |
| Description | JACKSON LED LARGE VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 62-1329.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 37.28 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 4.13 |
| Each Weight Lb. | 6.82 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Jackson LED Large Vanity Brushed Nickel White Acrylic |