Simple yet elegant is the best way to describe Satco Nuvo's new Bend collection. With it's brushed Nickel backplate and white arched acrylic lens, this collection exudes sophistication with a minimalist style. Delivering energy-efficient, dimmable, LED lighting, this sleek vanity light blends perfectly with surrounding decor and is as functional as it is magnificent in its simplicity.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1322 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1322_Instructions.pdf |
| Collection | Bend |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1820 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 26 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | L:6" x W:4.50" x H:0.75" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3" |
| Dimensions | W: 25.50" x H: 4.50" x E: 3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3839 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 27.56" |
| Case Width | 15.94" |
| Case Height | 11.18" |
| Case Weight | 22.66 |
| Case Cubic Ft. | 2.8423 |
| Catalog Description | Bend - LED Medium Vanity - Brushed Nickel Finish with White Acrylic |
| Description | BEND LED MEDIUM VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 62-1322.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 26.97 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 3.39 |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bend LED Medium Vanity Brushed Nickel White Acrylic |