LED Cloud fixtures now feature Satco's ColorQuick Selectable CCT technology for even more versatility. Simple CCT selection and versatile design. The SATCO Cloud fixture is truly an all purpose lighting solution.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1210 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1210_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1210_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/Gkeh84vxHT4 |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 990-1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 16 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.94 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 11.54" |
| Dimensions | H: 3.04" x DIA: 11.54" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3681 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923621472 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 21.65" |
| Case Width | 14.76" |
| Case Height | 14.96" |
| Case Weight | 12.79 |
| Case Cubic Ft. | 2.7665 |
| Catalog Description | 11 inch - Acrylic Round - Flush Mounted - LED Light Fixture - CCT Selectable - White Finish - 120V |
| Description | 11" ACRYLIC LED FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1210.jpg |
| Installation Notes | Ceiling/Wall Mounting |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.35 |
| Each Width In. | 13.78 |
| Each Height In. | 13.78 |
| Each Weight Lb. | 1.76 |
| SkuRomance Copy | The 62-1210 11 inch round flush mounted LED light fixture offers a frosted white acrylic lens and Satco's ColorQuick CCT selectability. Choose from warm to cool white light for the perfect light settings for all of your needs. |
| Substitute | 62-1850 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Closet Rated | Yes |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 11" Acrylic Round Flush Mounted LED Light Fixture CCT Selectable |