Satco's newest landscape floods open up more design and application opportunities with three finishes and wattages to choose from. Quality construction means these fixtures are at home in wet locations. Easy installation and LED efficiency means they save time and money.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1203 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1203_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1203_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 60° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | PAR20 |
| Brightness (Lumens) | 900 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Dark Gray |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Pole/Post/Plate |
| Diameter | 2.63" |
| Dimensions | L: 6.25" x H: 4" x DIA: 2.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0455 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 21.61" |
| Case Width | 6.77" |
| Case Height | 7.48" |
| Case Weight | 11.31 |
| Case Cubic Ft. | 0.6333 |
| Catalog Description | LED Landscape Flood 9W - Dark Gray Finish |
| Description | LED 9W LANDSCAPE FLOOD |
| Finish Family | Gray |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 62-1203.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.42 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 3.46 |
| Each Weight Lb. | 0.84 |
| UL Application | Landscape |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 60-675 |
| Accessories | 60-676 |
| Accessories | 60-677 |
| Accessories | 60-678 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Landscape Flood 9W Dark Gray Finish |