The Cornerstone 1 light, 14 inch post lantern is an elegant lighting solution for outside the home. Featuring a white finish with clear seeded glass, add a touch of elegance to your home's exterior with this beautiful and versatile lantern. Deliver a great first impression of your home with this sophisticated 1 light post lantern.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-994 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-994_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-994_LineDwg.pdf |
| Collection | Cornerstone |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Post Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | L:2.47 W:1.53 H:5.88 |
| Fitter | 3" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Pole/Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 7" |
| Dimensions | H: 14.25" x DIA: 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5497 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 25.13" |
| Case Width | 19.25" |
| Case Height | 13.63" |
| Case Weight | 11.03 |
| Case Cubic Ft. | 3.8157 |
| Catalog Description | Cornerstone - 1 Light - 14 in. - Post Lantern with Clear Seed Glass |
| Description | CORNERSTONE 1 LT POST LANTERN |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-994.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.25 |
| Each Width In. | 12.63 |
| Each Height In. | 8.13 |
| Each Weight Lb. | 1.8 |
| Bulb Count | 1 |
| Accessories | 25-1205 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cornerstone 1 Light 14 in. Post Lantern Clear Seed Glass |