A stylish lighting fixture that combines transitional elements with minimal design, Emma is a knockout. The warmth of the three, lovely finishes to choose from on the simple framework is highlighted by four candelabra bulbs, exuding elegant charm without excessive ornamentation. The fixture is versatility at its finest, either taking center stage as the focal point of a room's design or as a backdrop to suit any décor. Greet your guests to a romantic ambiance in an entry way or illuminate an enchanting evening in a dining room. Choose a small or large size pendant, finished in burnished brass, matte black, or dark bronze. Whichever space you choose, Emma is sure to be stunning.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7952 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7952_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7952_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Emma |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Candle |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Dark Bronze |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Max. Height | 75.25" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Length | 5 |
| Mounting Width | 5 |
| Mounting Height | 0.75 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 20" x W: 20" x H: 26.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 7.2227 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 21.5" |
| Case Width | 21.5" |
| Case Height | 27" |
| Case Weight | 13.22 |
| Case Cubic Ft. | 7.2227 |
| Catalog Description | Emma 4 Light Large Pendant - Dark Bronze Finish |
| Description | EMMA 4LT LG PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7952.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 21.5 |
| Each Width In. | 21.5 |
| Each Height In. | 27 |
| Each Weight Lb. | 13.22 |
| Bulb Count | 4 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Emma 4 Light Large Pendant Dark Bronze |