The Lafayette collection is a beautiful set of transitional-style lighting fixtures that feature a matte black finish with white opal glass. The design combines elements of both traditional and contemporary styles with clean lines and a simple shape, all finished in matte black with natural brass accents. Whether you're looking to update your dining room, living room, or bedroom, the Lafayette collection is a great choice.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7905 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7905_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7905_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Lafayette |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Schoolhouse |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Vintage |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | White Opal |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 6.25 |
| Mounting String | D:6.25" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 14" x H: 8.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.47 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 5.94 |
| Case Cubic Ft. | 1.47 |
| Catalog Description | Lafayette 1 Light Flush Mount Fixture - 14 Inches - Matte Black Finish with Natural Brass Accents and White Opal Glass |
| Description | LAFAYETTE 1 LIGHT 14" FLUSH |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7905.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 10.24 |
| Each Weight Lb. | 5.94 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lafayette 1 Light Flush Mount 14"es Matte Black |