Evoke a sense of tranquility with the Valdora Collection, which pays homage to classic, luminous illumination. A schoolhouse-inspired shade floats in a chic finish of polished nickel, perfectly complimenting the fixture base and white hue of the glass. Transform the rooms in your home with harmonious fixtures, paying homage to traditional style but designed for today's style.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7871 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7871_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7871_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Valdora |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Schoolhouse |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Vintage |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | White Opal |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.63 |
| Mounting Diameter | 9.25 |
| Mounting String | H:1.63" x D:9.25" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 14" x H: 12.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.5438 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 17.72" |
| Case Weight | 8.58 |
| Case Cubic Ft. | 2.5438 |
| Catalog Description | Valdora 1 Light Flush Mount - 14 Inches - Polished Nickel - White Opal Glass |
| Description | VALDORA 1 LIGHT 14" FLUSH |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7871.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 17.72 |
| Each Weight Lb. | 8.58 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Valdora 1 Light Flush Mount 14"es Polished Nickel |