A modern collection with a twist, the Admiral series features a dual finish, unique design, and a fashionable statement for home luminaires. A suspended tear-dropped shape is comprised of matte black with natural brass elements encompassing the fixture. The white opal glass orb shields the light source for smooth, even lighting to bring a warm glow to any space. A beautiful design that is versatile and will compliment a variety of home decors.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7902 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7902_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7902_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Admiral |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Teardrop |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | White Opal |
| Max. Height | 53" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 3 |
| Mounting Diameter | 5.5 |
| Mounting String | H:3" x D:5.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 6.50" x H: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9715 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.93" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 4.29 |
| Case Cubic Ft. | 0.9715 |
| Catalog Description | Admiral 1 Light Pendant - 6 Inches - Matte Black and Natural Brass Finish - White Opal Glass |
| Description | ADMIRAL 1 LIGHT 6" PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 60-7902.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.93 |
| Each Width In. | 12.6 |
| Each Height In. | 7.87 |
| Each Weight Lb. | 4.29 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Admiral 1 Light Pendant 6" Matte Black/Natural Brass White Opal Glass |