Evoke a sense of tranquility with the Valdora Collection, which pays homage to classic, luminous illumination. A schoolhouse-inspired shade floats in a rich finish of natural brass, perfectly complimenting the fixture base and white hue of the glass. Transform the rooms in your home with harmonious fixtures, paying homage to traditional style but designed for todays style.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7863 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7863_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7863_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Valdora |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Schoolhouse |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Vintage |
| Finish | Natural Brass |
| Glass Type | White Opal |
| Max. Height | 53.88" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 3 |
| Mounting Diameter | 5.5 |
| Mounting String | H:3" x D:5.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 14" x H: 14.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.0233 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 21.06" |
| Case Weight | 10.58 |
| Case Cubic Ft. | 3.0233 |
| Catalog Description | Valdora 1 Light Pendant - 14 Inches - Natural Brass Finish - White Opal Glass |
| Description | VALDORA 1 LIGHT 14" PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 60-7863.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 21.06 |
| Each Weight Lb. | 10.58 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Valdora 1 Light Pendant 14" Natural Brass White Opal |