If you're looking to add a touch of classic, elegant lighting to your home, the Brookside Collection fits the bill. A lustrous vintage brass hints at old world charm and accentuates the slender curves and lines of the fixtures. The clear glass shades emit the maximum amount of light to illuminate your space beautifully and with style. Choose from a chandelier, island pendant or wall sconce, or coordinate them for a cohesive look, Brookside is fashionable lighting done right.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7885 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7885_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7885_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Brookside |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Fixture Shape | Linear |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Vintage Brass |
| Glass Type | Clear |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Finish | Glass |
| Shade Size String | D:6.00 H:5.00 |
| Max. Height | 48.75" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:1" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 24" x H: 11.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.453 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 19.63" |
| Case Width | 19.63" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 11.5 |
| Case Cubic Ft. | 2.453 |
| Catalog Description | Brookside 4 Light Chandelier - Vintage Brass Finish - Clear Glass |
| Description | BROOKSIDE 4 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Image File Name | 60-7885.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 19.63 |
| Each Width In. | 19.63 |
| Each Height In. | 11 |
| Each Weight Lb. | 11.5 |
| Bulb Count | 4 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Brookside 4 Light Chandelier Vintage Brass Finish Clear Glass |