The design of the Cordello collection is traditional and elegant, with beautiful curves and crisp shades. The elongated shades add a sense of drama and are etched white, diffusing the light for a soft glow. The minimalist design is accentuated by the vintage brass finish on the arms and fixture body, timeless style suited for a variety of home decors. Whether you're looking to update your dining room, living room, or kitchen, the Cordello collection is an excellent choice.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7883 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7883_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7883_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Cordello |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Sconce |
| Fixture Shape | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Vintage Brass |
| Glass Type | Etched White Opal |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | Etched Opal |
| Shade Size String | D:5.00 H:7.00 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:1" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 11.5 |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 9" |
| Dimensions | W: 5" x H: 14" x E: 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6783 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 21.13" |
| Case Width | 13.75" |
| Case Height | 18.13" |
| Case Weight | 12.38 |
| Case Cubic Ft. | 3.0483 |
| Catalog Description | Cordello 1 Light Sconce - Vintage Brass Finish - Etched White Opal Glass |
| Description | CORDELLO 1 LIGHT SCONCE |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 60-7883.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.25 |
| Each Width In. | 10.25 |
| Each Height In. | 8.63 |
| Each Weight Lb. | 3.02 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cordello 1 Light Sconce Vintage Brass |