Elegant, transitional allure completes the Amado Collection, available in three beautiful finishes. The glow of vintage brass creates a warm ambiance, the sleek polished nickel exudes graceful refinement, and the matte black adds drama and sophistication. The clear glass bowl delicately showcases the light and is encompassed in graceful lines to exude classic charm. Create a serene sanctuary in your bedroom or a captivating centerpiece in your dining room, experience illumination that redefines transitional design for today's home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7821 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7821_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7821_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Amado |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush Mount |
| Fixture Shape | Bowl |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Vintage Brass |
| Glass Type | Clear |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting Diameter | 7 |
| Mounting String | H:1" x D:7" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Dimensions | W: 14" x H: 14.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.1533 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 15" |
| Case Weight | 8.63 |
| Case Cubic Ft. | 2.1533 |
| Catalog Description | Amado 3 Light Semi Flush Mount - Vintage Brass Finish - Clear Glass |
| Description | AMADO 3 LIGHT SEMI FLUSH MOUNT |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7821.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 15 |
| Each Weight Lb. | 8.63 |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Amado 3 Light Semi Flush Vintage Brass Clear Glass |