The blend of styles (modern, industrial and chic) is incorporated beautifully in the design of the Intersection pendant. The clear glass shades showcases vintage filament bulbs for a touch of nostalgia. The luster of the rich, burnished brass will pair superbly with existing finishes. Apply to a kitchen island or above a sink, or install several in a dining room, the Intersection is a great design for any room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7530 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7530_Instructions.pdf |
| Collection | Intersection |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial Chic |
| Finish | Burnished Brass |
| Glass Type | Clear |
| Shade Size String | W:16.93 H:4.92 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Max. Height | 65.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.875 |
| Mounting Diameter | 4.875 |
| Mounting String | H:0.875" x D:4.875" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 17" |
| Dimensions | H: 17" x DIA: 17" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.729 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 20.25" |
| Case Width | 20.25" |
| Case Height | 11.5" |
| Case Weight | 15.62 |
| Case Cubic Ft. | 2.729 |
| Catalog Description | Intersection - 3 Light - Pendant - Burnished Brass with Clear Glass |
| Description | INTERSECTION 3 LT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7530.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 20.25 |
| Each Width In. | 20.25 |
| Each Height In. | 11.5 |
| Each Weight Lb. | 15.62 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7530 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Intersection Pendant Burnished Brass/Clear Glass |