Designed with neutral, clean lines, the Colony small hanging pendant is ideal for an eat-in kitchen, dining room, and even a bedroom. The loft-style shallow pan metal shade is finished in matte black, with a white interior to reflect the downfacing lamp. The burnished brass finish on the base, chain, and canopy adds an elegant touch to this flexible design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7481 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7481_Instructions.pdf |
| Collection | Colony |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Mid-Century Modern |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Shade Finish | Matte Black |
| Shade Size String | W:14.96 H:5.63 |
| Max. Height | 56.625" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.750" x D:4.750" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 8.12" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4852 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 17.5" |
| Case Height | 8.38" |
| Case Weight | 5.98 |
| Case Cubic Ft. | 1.4852 |
| Catalog Description | Colony - 1 Light - Small Pendant - Matte Black with Burnished Brass |
| Description | COLONY 1 LIGHT SMALL PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7481.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.5 |
| Each Width In. | 17.5 |
| Each Height In. | 8.38 |
| Each Weight Lb. | 5.98 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP215 |
| Accessories | TP216 |
| Accessories | TP217 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Colony Small Pendant Matte Black/Burnished Brass |