The Tango large pendant proves that simple style does not have to be boring. It features burnished brass accents on the base, cable collar and canopy, which gives the design some pop. The matte black metal shade is laser-cut in a subtle wave pattern, adding a soft touch to the style. Ideal for lighting a kitchen island, a corridor or hallway, or the dining room. With Tango, the possibilities are endless.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7476 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7476_Instructions.pdf |
| Collection | Tango |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Mid-Century Modern |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Shade Finish | Matte Black |
| Shade Size String | W:14.96 H:14.45 |
| Max. Height | 164.625" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.750" x D:4.750" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 20.12" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.2195 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17" |
| Case Width | 17" |
| Case Height | 19.25" |
| Case Weight | 7.33 |
| Case Cubic Ft. | 3.2195 |
| Catalog Description | Tango - 1 Light - Large Pendant - Matte Black with Burnished Brass |
| Description | TANGO 1 LIGHT LARGE PENDANT |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7476.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17 |
| Each Width In. | 17 |
| Each Height In. | 19.25 |
| Each Weight Lb. | 7.33 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7384 |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Tango Large Pendant Matte Black/Burnished Brass |