The simplistic design of the Perkins small pendant is understated, yet refined. The decorative burnished brass band on the shallow-dome metal shade cinches at the top, creating the illusion of a swirling skirt. The white interior of the shade provides maximum light reflection and is complemented with a matte white finish on the exterior. No longer just for the kitchen, this beautiful pendant will give any room in your home a facelift.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7463 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7463_Instructions.pdf |
| Collection | Perkins |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Retro Modern |
| Finish | Matte White / Burnished Brass |
| Shade Finish | Matte White |
| Shade Size String | W:14.96 H:3.94 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Max. Height | 43.75" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.875 |
| Mounting Diameter | 4.875 |
| Mounting String | H:0.875" x D:4.875" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 7.25" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4855 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 18.5" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 6.05 |
| Case Cubic Ft. | 1.4855 |
| Catalog Description | Perkins - 1 Light - Small Pendant - Matte White with Burnished Brass |
| Description | PERKINS 1 LT SMALL PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7463.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.5 |
| Each Width In. | 18.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 6.05 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7384 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Perkins 1 Light Small Pendant Matte White Burnished Br |