With subtle detailing, the Dover large flush mount is graceful yet unassuming. The simple clear glass shade features trim finished in vintage brass to match the fixture's body. Place over a table in an eat-in kitchen, or bring added light to a dark hallway or entry.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7422 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7422_Instructions.pdf |
| Collection | Dover |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Mid-Century Modern |
| Finish | Vintage Brass |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cone |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:20.00 H:7.75 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting Diameter | 10.25 |
| Mounting String | H:1" x D:10.250" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 20" |
| Dimensions | H: 8.75" x DIA: 20" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.2227 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 22.5" |
| Case Width | 22.5" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 7.92 |
| Case Cubic Ft. | 3.2227 |
| Catalog Description | Dover - 3 Light - Large Flush Mount - Vintage Brass with Clear Glass |
| Description | DOVER 3 LIGHT LARGE FLUSH |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7422.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 22.5 |
| Each Width In. | 22.5 |
| Each Height In. | 11 |
| Each Weight Lb. | 7.92 |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Dover 3 Light Large Flush Mount Vintage Brass |