The Motif 10 inch diameter one-light semi flush fixture finished in black with a smoked glass shade provides subtle overhead illumination. The 9 inch height of the Motif allows it to be used as a traditional semi flush mount light over a sink or in a hallway. Several can be uniquely grouped in a series to define a space in the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7334 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7334_Instructions.pdf |
| Collection | Motif |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Black / Smoked Glass |
| Glass Type | Smoked |
| Shade Finish | Smoked |
| Shade Shape | Cone |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | D:9.75 H:6 |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 10" |
| Dimensions | H: 9" x DIA: 10" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.0997 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 26.18" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 27.36" |
| Case Weight | 19.38 |
| Case Cubic Ft. | 5.0571 |
| Catalog Description | Motif - 1 Light - 10 in. - Semi-Flush Black with Smoked Glass |
| Description | MOTIF 1LT 10" SEMI FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7334.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.6 |
| Each Width In. | 11.61 |
| Each Height In. | 12.99 |
| Each Weight Lb. | 4.2 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Motif 1 Light 10 in. Semi-Flush Black |