The Sommerset Brushed Nickel two-light vanity sconce features a clear glass shade enclosure with decorative thumb screws. The sleek, streamlined appearance of the Sommerset compliments both modern and transitional styles. Sommerset can also be at home in a coastal setting. 15 inches in width by 10.75 inches in height, the Sommerset is damp rated and is the perfect light source over the bathroom mirror, and can be positioned either up or down.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7172 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7172_Instructions.pdf |
| Collection | Sommerset |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:3.5 H:6.5 |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 9.06 |
| Mounting Height | 4.57 |
| Mounting String | L:9.06" x W:4.57" x H:0.87" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 8.5 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.75" |
| Dimensions | W: 15" x H: 10.75" x E: 5.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7088 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.75" |
| Case Width | 7.5" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 4.05 |
| Case Cubic Ft. | 0.7088 |
| Catalog Description | Sommerset - 2 Light - Vanity Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Glass |
| Description | SOMMERSET 2 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7172.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.75 |
| Each Width In. | 7.5 |
| Each Height In. | 9.75 |
| Each Weight Lb. | 4.05 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1577 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sommerset 2 Light Vanity Brushed Nickel Clear Glass |