The Pendleton Brushed Nickel Pendant features a three-light cluster surrounded with four concentric circular bands. The 16 inches diameter is the perfect sized orb to be used as a single light source or several can be grouped together in a counter or island design. The addition of nostalgia styled candelabra bulbs completes this popular style.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7047 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7047_Instructions.pdf |
| Collection | Pendleton |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Glam |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Not Applicable |
| Max. Height | 67.07" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Clear |
| Wire Quantity | 1 |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 16" x H: 18.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3224 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.75" |
| Case Width | 18.75" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 7.59 |
| Case Cubic Ft. | 1.3224 |
| Catalog Description | Pendleton - 3 Light - Pendant Fixture - Brushed Nickel Finish |
| Description | PENDLETON 3LT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7047.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.75 |
| Each Width In. | 18.75 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 7.59 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP215 |
| Accessories | TP216 |
| Accessories | TP217 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Pendleton 3-Light Pendant Brushed Nickel |