The one-light small Newbridge wall sconce is wet rated and can be employed for both indoor and outdoor lighting applications. The Newbridge has a gooseneck arm extension that is 13.5 inches and a width of 9.75 inches. The choice to add the included cage will realize a true retro - industrial appearance that is complemented by the Dark Bronze finish, and light is dispersed by the gold reflector.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7011 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7011_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7011_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Newbridge |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Dark Bronze / Gold |
| Glass Type | Not Applicable |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | Gloss Black |
| Shade Shape | Dome |
| Shade Material | Steel |
| Shade Size String | D:8.78 H:4.94 |
| Wire Cord Length | 7" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 2 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:1.42" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 13.5" |
| Dimensions | W: 9.75" x H: 12.38" x E: 13.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8072 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.81" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 10" |
| Case Weight | 4.09 |
| Case Cubic Ft. | 0.8072 |
| Catalog Description | Newbridge - 1 Light - Small Outdoor Wall Sconce Fixture - Dark Bronze Finish with Gold Accents |
| Description | NEWBRIDGE 1LT SM OUTDOOR WALL |
| Wire Length | 7" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111620 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7011.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.81 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 10 |
| Each Weight Lb. | 4.09 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Newbridge 1 Light Small Outdoor Wall Sconce Dark Bronze |