The Intention 1 light mini pendant is an elegant lighting solution for the home. This single light mini pendant features a warm brass and black finish with clear glass, perfect for adding distinction and illumination to living rooms, dining rooms, and foyers. Stylish and contemporary, this mini pendant adds sophistication to the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6975 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6975_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Intention |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Brass |
| Style | Contemporary |
| Finish | Warm Brass / Black |
| Max. Height | 39.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 2.75" x H: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4727 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 17" |
| Case Height | 13" |
| Case Weight | 11.44 |
| Case Cubic Ft. | 2.2151 |
| Catalog Description | Intention - 1 Light - Mini Pendant Fixture - Warm Brass and Black Finish |
| Description | INTENTION 1 LIGHT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6975.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.5 |
| Each Width In. | 8.25 |
| Each Height In. | 6 |
| Each Weight Lb. | 7.26 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-485 |
| Accessories | 25-486 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Intention 1 Light Mini Pendant Warm Brass/Black |