The Intention 4 light vanity light is styled with form and function for that perfect industry design. The simple base is finished in black with warm brass accents on the sockets, decorative lug nuts and the lower support arm. We recommend G25 shaped bulbs to enhance the look of this simple yet tasteful vanity light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6974 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6974_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Intention |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Brass |
| Style | Contemporary |
| Finish | Warm Brass / Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.5 |
| Mounting Height | 9.45 |
| Mounting String | L:9.45" x W:4.50" x H:1" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 2.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 7" |
| Dimensions | W: 21.75" x H: 5.50" x E: 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1385 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 24.45" |
| Case Width | 10.25" |
| Case Height | 7.85" |
| Case Weight | 3.08 |
| Case Cubic Ft. | 1.1385 |
| Catalog Description | Intention - 4 Light - Vanity - Warm Brass and Black Finish |
| Description | INTENTION 4 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6974.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 24.45 |
| Each Width In. | 10.25 |
| Each Height In. | 7.85 |
| Each Weight Lb. | 3.08 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-485 |
| Accessories | 25-486 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Intention 4 Light Vanity Warm Brass Black Finish |