The Delphi 4 light vanity wall light is a stylish lighting solution for the home. The contemporary design in a black finish adds a modern flair with four G25 bulbs. This elegant four light vanity adds a modern flair to your room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6861 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6861_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Delphi |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Brass |
| Style | Contemporary |
| Finish | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:1" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 6" |
| Dimensions | W: 22.50" x H: 13.25" x E: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.5078 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 24.45" |
| Case Width | 13.75" |
| Case Height | 7.75" |
| Case Weight | 2.33 |
| Case Cubic Ft. | 1.5078 |
| Catalog Description | Delphi - 4 Light - Vanity - Black Finish |
| Description | DELPHI 4 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6861.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 24.45 |
| Each Width In. | 13.75 |
| Each Height In. | 7.75 |
| Each Weight Lb. | 2.33 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-485 |
| Accessories | 25-486 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Delphi 4 Light Vanity Black Finish |