The Antebellum mini pendant fixture is an elegant lighting solution for the home. A single A19 bulb rests inside clear glass featuring a brushed nickel finish. Traditional yet contemporary, this pendant adds a decorative touch to any room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6736 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6736_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Antebellum |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel / Clear Glass |
| Glass Type | Clear Glass |
| Max. Height | 152.19" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Clear |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Cord |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 5" |
| Dimensions | H: 7.50" x DIA: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.29 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 11.75" |
| Case Weight | 11.66 |
| Case Cubic Ft. | 1.3328 |
| Catalog Description | Antebellum - 1 Light - Mini Pendant Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Glass |
| Description | ANTEBELLUM 1 LT MINI PENDANT |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6736.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot cord |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6.75 |
| Each Width In. | 6.75 |
| Each Height In. | 11 |
| Each Weight Lb. | 1.98 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Antebellum 1 Light Mini Pendant Brushed Nickel/Clear Glass |