The Olmstead 1 light wall sconce features a precise style that is sharp and classic. The slender stem of glass and a burnished brass finish supports the single light sconce capped with a smart horn shaped linen shade. Sleek and contemporary, this 1 light wall sconce adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6687 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6687_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Olmstead |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Brass / Linen / Glass |
| Style | Contemporary |
| Finish | Burnished Brass / White |
| Shade Finish | White |
| Shade Material | Linen |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.98" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 10.5 |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 6.75" |
| Dimensions | W: 5.50" x H: 19" x E: 6.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5036 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 2.22 |
| Case Cubic Ft. | 0.5036 |
| Catalog Description | Olmstead - 1 Light - Wall Sconce - Burnished Brass Finish with White Linen Shade |
| Description | OLMSTEAD 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6687.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.75 |
| Each Width In. | 10.5 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 2.22 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Olmstead 1 Light Wall Sconce Burnished Brass Finish White Linen |