The Indie 1 light small wall sconce is grace and confidence in a straightforward design. This indoor wall sconce is an elegant lighting solution for the home featuring a textured black finish, accented with clear seeded glass. Sleek and contemporary, this wall sconce adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6579 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6579_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Indie |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 5 |
| Mounting Height | 13 |
| Mounting String | L:13" x W:5" x H:1.14" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 8 |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 5.5" |
| Dimensions | W: 5" x H: 13" x E: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5548 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 8.35" |
| Case Weight | 5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5548 |
| Catalog Description | Indie - 1 Light - Small Wall Sconce - Textured Black Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | INDIE 1 LT SMALL WALL SCONCE |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6579.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 7.48 |
| Each Height In. | 8.35 |
| Each Weight Lb. | 5 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Indie 1 Light Small Wall Sconce Textured Black Clear Seed |