Nuvo's is a lovely outdoor fixture that embodies the classic style of the onion lantern, which is synonymous with old-world charm. Pair it with a filament bulb to showcase the clear seedy glass and old bronze finish. Ideal for outdoor applications and with its exceptional construction, it's sure to illuminate your home for years to come.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-631 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-631_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-631_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:5.50 H:4.44 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.88 |
| Mounting String | H:1.02" x D:4.88" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 4.5 |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 8" |
| Diameter | 6" |
| Dimensions | H: 10.63" x DIA: 6" x E: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3703 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 22.83" |
| Case Width | 19.68" |
| Case Height | 13.39" |
| Case Weight | 7.63 |
| Case Cubic Ft. | 3.4815 |
| Catalog Description | 1 Light - 11 in. - Wall Lantern - Onion Lantern with Clear Seed Glass |
| Description | 1 LT ONION OUTDOOR WALL FIXTRE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-631.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.07 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 12.2 |
| Each Weight Lb. | 1.2 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 11" Wall Lantern Onion Clear Seed Glass |