The Piper Lantern offers style and practicality at affordable prices. It's eye catching design makes for a beautiful addition that will enhance the exterior of your home. This fixture is beautifully finished in White and complimented by Clear Seed Glass. This fixture uses (1) 60 watt A19 maximum/medium base bulb.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-633 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-633_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-633_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:3.22 H:4.25 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.88 |
| Mounting String | H:1.02" x D:4.88" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6 |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 7" |
| Diameter | 5" |
| Dimensions | H: 10.63" x DIA: 5" x E: 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2769 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 15.38" |
| Case Height | 13" |
| Case Weight | 6.55 |
| Case Cubic Ft. | 2.0249 |
| Catalog Description | 1 Light - 11 in. - Wall Lantern - Piper Lantern with Clear Seed Glass |
| Description | 1 LT PIPER OUTDOOR WALL FIXTRE |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-633.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.25 |
| Each Width In. | 12 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 1 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 11" Wall Lantern Piper Clear Seed Glass |