Nuvo's Sherwood 4 light caged pendant is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, with this iron black fixture featuring brushed nickel accents. Four T9 bulbs are presented in the elegant, durable steel cage of this caged pendant. The Sherwood collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6127 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6127_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Sherwood |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Brightness (Lumens) | 640 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Iron Black / Brushed Nickel Accents |
| Glass Type | Clear Glass |
| Max. Height | 86" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 17" |
| Dimensions | H: 35.50" x DIA: 17" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 4.8175 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 19.29" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 34.25" |
| Case Weight | 17.16 |
| Case Cubic Ft. | 4.8175 |
| Catalog Description | 4 Light - Sherwood Caged Pendant - Iron Black with Brushed Nickel Accents Finish - Clear Glass - Lamps Included |
| Description | SHERWOOD 4 LT CAGED PEND |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6127.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Includes | (4) 40W T9 Medium Base Incandescent Lamps |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 19.29 |
| Each Width In. | 12.6 |
| Each Height In. | 34.25 |
| Each Weight Lb. | 17.16 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 4 |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2426 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 4-Light Sherwood Caged Pendant Iron Black |