Nuvo's Sherwood 3 light, 24 inch vanity fixture is an understated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this iron black fixture featuring brushed nickel accents. Three T9 bulbs sit behind the clear glass of this charming vanity fixture. Contemporary and elegant, the Sherwood collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6123 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6123_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Sherwood |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Brightness (Lumens) | 480 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Iron Black / Brushed Nickel Accents |
| Glass Type | Clear Glass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.5 |
| Mounting Height | 4.49 |
| Mounting String | L:6.50" x W:4.49" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 8.63" |
| Dimensions | W: 24" x H: 10.38" x E: 8.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.8193 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 29.13" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 11.42" |
| Case Weight | 7.26 |
| Case Cubic Ft. | 1.8193 |
| Catalog Description | Sherwood - 3 Light - Vanity - 24 in. - Iron Black with Brushed Nickel Accents |
| Description | SHERWOOD 3 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 60-6123.jpg |
| Includes | (3) 40W Incandescent Lamps |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 29.13 |
| Each Width In. | 9.45 |
| Each Height In. | 11.42 |
| Each Weight Lb. | 7.26 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2426 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sherwood 3 Light Vanity 24 in. Iron Black Brushed Nickel |