Like many hamlets, the Jamesport Outdoor Collection transcends conventional styles to suit many homes' architectural styles. Designed with large clear glass panels, it brings light from all sides for optimal illumination. The finely constructed die-cast aluminum framework, with its subtle matte black finish, perfectly complements its structured simplicity. Present your guests with an inviting and welcoming post light as they approach your entryway.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5933 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5933_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5933_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Jamesport |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Max. Height | 62.8" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.47 |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.47" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 7.50" x W: 7.50" x H: 11.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5268 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 17.7" |
| Case Width | 17.7" |
| Case Height | 13.8" |
| Case Weight | 21.63 |
| Case Cubic Ft. | 2.502 |
| Catalog Description | Jamesport Collection Outdoor 11 inch Hanging Light - Matte Black with Clear Glass |
| Description | JAMESPORT 3LT OUTDOOR HANGING |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5933.jpg |
| NSF Approved | No |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.5 |
| Each Width In. | 8.5 |
| Each Height In. | 12.6 |
| Each Weight Lb. | 5.05 |
| Bulb Count | 3 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Jamesport Outdoor 11" Hanging Light Matte Black Clear Glass |