The Banyan collection has a pleasing architectural aesthetic and features geometric inlays atop its clear water glass. This collection is offered in three finishes; white, rustic bronze, and textured black. The Banyan collection with its strong design and handsome finishes will be a welcome addition to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4933 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4933_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Banyan |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Clear Water |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Size String | D:0.16 L:4.31 W:4.03 H:5.91 |
| Max. Height | 59.63" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.98 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.98" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 6.13" x W: 6.13" x H: 10.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3665 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 13.19" |
| Case Width | 14.96" |
| Case Height | 22.24" |
| Case Weight | 22 |
| Case Cubic Ft. | 2.5396 |
| Catalog Description | Banyan - 1 Light - 11 in. - Outdoor Hanging with Clear Water Glass |
| Description | BANYAN 1 LGT OUTDOOR HANGING |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4933.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.6 |
| Each Width In. | 7.09 |
| Each Height In. | 7.09 |
| Each Weight Lb. | 3.48 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Banyan Outdoor Hanging Light 11 in. Clear Water Glass |