Nuvo's Lake 1 light wall sconce is an understated lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, with this iron black sconce, featuring brushed nickel accents and a single ST19 bulb sitting inside the sconce. Contemporary and sophisticated, the Lake wall sconce adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5856 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5856_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Lake |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Brightness (Lumens) | 240 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Iron Black / Brushed Nickel Accents |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.72 |
| Mounting Height | 6.3 |
| Mounting String | L:6.30" x W:4.72" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 4.5" |
| Dimensions | W: 8" x H: 12" x E: 4.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5776 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 10.24" |
| Case Width | 6.69" |
| Case Height | 14.57" |
| Case Weight | 3.39 |
| Case Cubic Ft. | 0.5776 |
| Catalog Description | Lake - 1 Light - Wall Sconce - Iron Black with Brushed Nickel Accents Finish |
| Description | LAKE 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5856.jpg |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 10.24 |
| Each Width In. | 6.69 |
| Each Height In. | 14.57 |
| Each Weight Lb. | 3.39 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2423 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lake 1 Light Wall Sconce Iron Black Brushed Nickel |