Nuvo's Laguna 1 light mini pendant fixture is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this brushed nickel mini pendant fixture. A single A19 bulb is featured inside the white glass of this charming mini pendant fixture. Contemporary and elegant, Laguna adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5828 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5828_Instructions.pdf |
| Collection | Laguna |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | White |
| Max. Height | 44.65" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.87 |
| Mounting Diameter | 5.04 |
| Mounting String | H:0.87" x D:5.04" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 5.13" |
| Dimensions | H: 7.88" x DIA: 5.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.388 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 12.99" |
| Case Width | 7.09" |
| Case Height | 7.28" |
| Case Weight | 3.59 |
| Case Cubic Ft. | 0.388 |
| Catalog Description | Laguna - 1 Light - Mini Pendant with White Glass |
| Description | LAGUNA 1 LT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5828.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.99 |
| Each Width In. | 7.09 |
| Each Height In. | 7.28 |
| Each Weight Lb. | 3.59 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Laguna 1 Light Mini Pendant White Glass |